Trening jazdy samochodem rajdowym po lodzie

sty 29, 2024

Jazda samochodem rajdowym po zamarzniętym jeziorze. Kierowca Miltom - Krzysztof Polak

Miltom to nie tylko producent zbiorników na wodę. Angażujemy się również w działalność promocyjną w świecie sportu. Jedną z dyscyplin które są dla nas szczególnie ważne, są rajdy samochodowe.

Osobą bardzo zaangażowaną w sporty motorowe jest Krzysztof Polak, który sam jest kierowcą rajdowym i w poniższym artykule, postara się przybliżyć nam tajniki jazdy samochodem w ekstremalnych warunkach.

 

Przełamywanie granic czyli trening jazdy samochodem rajdowym po zamarzniętym jeziorze w Szwecji

Staramy się pomagać w organizacji imprez sportowych, ale także  sponsorujemy poszczególnych zawodników. Członkowie naszego zespołu sami również uczestniczą w zawodach sportowych, czego sam jestem najlepszym przykładem. Postaram się w tym artykule chociaż częściowo przybliżyć Wam temat jazdy samochodem po lodzie.

Gdy mówimy o ekstremalnych doświadczeniach motoryzacyjnych, trening jazdy samochodem rajdowym na zamarzniętym jeziorze z pewnością plasuje się na wysokiej pozycji na liście. Jest to nie tylko test umiejętności kierowcy, ale również wyjątkowa lekcja o prawach fizyki, adrenalinie i o tym, jak przekraczać własne granice.

Drift po lodzie

Czym jest jazda po lodzie i o co w tym tak naprawdę chodzi?

Jazda po lodzie to forma treningu rajdowego, która odbywa się zwykle na zamarzniętych jeziorach. Ta technika pozwala kierowcom na doskonalenie umiejętności kontrolowania pojazdu w ekstremalnych warunkach.

Przy niskiej przyczepności, każdy ruch kierownicą czy zmiana prędkości wymaga precyzji i umiejętności przewidywania reakcji pojazdu inaczej kończy się efektownym wypadnięciem z trasy.

 

Wybór samochodu i osprzętu

Do jazdy po lodzie idealnie nadają się samochody rajdowe z napędem na cztery koła, chociaż wielu kierowców używa także pojazdów z napędem na jedną oś. Osobiście jestem przykładem kierowcy który aktualnie jeździ samochodem BMW z napendem na oś tylną, chodź poprzednim moim autem był Mitsubishi Lancer z napędem na cztery koła. Samochód z tylnym napędem zapewnia mi więcej przyjemności z jazdy, ale jest jednoczeście znacznie trudniejszy do opanowania. Technika jazdy „ośką” jest inna niż w przypadku auta „czteronapędowego”.

Kluczowe przed rozpoczęciem treningów na lodzie jest odpowiednie przygotowanie samochodu, w tym zastosowanie specjalnych opon z kolcami, które zapewniają lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Opony z kolcami

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem jazdy po lodzie. Treningi odbywają się tylko w miejscach do tego przygotowanych, gdzie lód jest odpowiednio gruby, a ryzyko jego załamania jest minimalne. Dodatkowo, kierowcy muszą być wyposażeni w odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak kaski, specjalne pasy bezpieczeństwa i klatka bezpieczeństwa w samochodzie.

 

Technika jazdy po śliskiej nawierzchni

Jazda po lodzie wymaga znajomości specyficznych technik prowadzenia samochodu. Jedną z nich jest driftowanie, czyli wprowadzanie pojazdu w kontrolowane ślizgi. To nie tylko efektowna dla oka, ale i praktyczna umiejętność, pozwalająca na szybsze pokonywanie zakrętów i całej trasy. Bardzo ważne jest nauczenie się zachowań auta przy różnych prędkościach i w różnych warunkach. Każdy pojazd ma swoją charakterystykę i potrafi zachować się w takiej samej sytuacji zupełnie inaczej niż samochód z innymi ustawieniami napędu czy przełożeń.

Korzyści płynące z treningu jazdy po lodzie

Trening jazdy po lodzie na zamarzniętym jeziorze jest nie tylko emocjonującym doświadczeniem, ale również świetnym sposobem na poprawę umiejętności prowadzenia samochodu w ekstremalnie trudnych warunkach. Kierowcy uczą się lepszego przewidywania i reagowania na zmieniające się warunki, co jest cenne nie tylko w rajdach, ale również w codziennej jeździe.

Podsumowanie

Jazda samochodem rajdowym sama w sobie jest ekscytującym doświadczeniem, a gdy do chodzą do tego dodatkowe bodźce takie jak jazda po lodzie na jeziorze, to doświadczenie to zmienia się w wyjątkowe. Łączy w sobie satysfakcję z wyrabiania umiejętności technicznych i podnoszące poziom adrenaliny, niezapomniane wrażenia. To doskonały przykład na to, jak sporty motorowe mogą być nie tylko emocjonujące, ale i edukacyjne, ucząc kierowców lepszego zrozumienia i kontroli nad pojazdem.

Krzysztof Polak

Dyrektor wykonawczy Miltom i kierowca rajdowy